Droga zatacza łuk prawie 180'. Przez Zakręt Śmierci prowadzi szlak czarny i szlak żółty ze Szklarskiej Poręby Dolnej przez Zbójeckie Skały na Wysoki Kamień. Zakręt Śmierci stanowi wspaniały punkt widokowy na panoramę Karkonoszy, miasto i Kotlinę Jeleniogórską. Swoją nazwę zawdzięcza licznym wypadkom samochodowym spowodowanym przez niezachowujących należnej ostrożności kierowców. Poniżej Zakrętu Śmierci przy szlaku na Zbójeckie Skały znajduje się sztolnia starej kopalni pirytu z XVII w.
Zakręt Śmierci - tajemnicze uroczysko
Niebezpieczny fragment drogi z masywną, wystającą skałą pośrodku wygląda imponująco. Niemcy nazywali go zresztą Złotym Widokiem. Ciągnący się przez 440 metrów odcinek pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem co roku przyciąga tysiące turystów. Z czasem zyskał przydomek Zakrętu Śmierci. Ale dlaczego stał się tak popularny, że w okresie międzywojennym wydawano nawet pocztówki z tym widokiem? Historia nazwy odnosi się do serii śmiertelnych wypadków samochodowych, które miały tu miejsce. Patrząc z lotu ptaka na kąt zakrętu - całe 180 stopni - trudno się dziwić. Odcinek w kształcie rogala utrudnia łagodne manewry pojazdem. Najbardziej znana tragedia wydarzyła się w 1945 roku. Wtedy w przepaść spadło kilka radzieckich ciężarówek wraz z żołnierzami. Dokładne okoliczności tragedii do dziś pozostają nieznane.
Droga przez Zbójeckie Skały
Wiraż powstał na zboczu Czarnej Góry pod koniec lat 30. ubiegłego wieku. Początkowo była to lokacja o znaczeniu militarnym. W murowanej skarpie wciąż widnieją komory minerskie przeznaczone na ładunki wybuchowe, które miały służyć do wysadzenia szosy w razie ataku nieprzyjaciół. Aczkolwiek nigdy nie doszło do wybuchu. I całe szczęście, inaczej ten fascynujący cud przyrody zostałby tylko reliktem historii. Zakręt Śmierci to z pewnością jedno z ciekawszych miejsc w okolicy Szklarskiej Poręby, skąd w 25 minut można udać się w kolejne. Jest to ekscytująca droga przez Zbójeckie Skały. Głazy zostały tak nazwane ze względu na niecodzienny wygląd, budzący skojarzenia ze zbójnikami czającymi się w górach. Na trasie znajduje się kolejna atrakcja - sztolnia kopalni pirytu działającej w XVII wieku. Przy czarnym szlaku rozsiane są drogowskazy, które kierują w stronę wejścia do kopalni.
Zakręt śmierci - Szklarska Poręba
Dzisiaj miejsce nie jest już tak niebezpieczne, ale wciąż wzbudza niepokój w odwiedzających. Osobom udającym się na Zakręt Śmierci zalecamy ostrożność ze względu na przejeżdżające po drodze samochody. Otwarty w 2020 roku punkt widokowy pozwala obserwować część Karkonoszy wraz z Zamkiem Chojnik. Przejazd ze Szklarskiej Poręby na parking przy atrakcji zajmie krótką chwilę. Samochód radzimy jednak zaparkować kawałek wcześniej, a resztę trasy pokonać już pieszo.